home page

دکتر حمیدرضا حُسنانی

✓ متخصص گوش و حلق و بینی

۸۸۶۷۹۰۶۸ (۰۲۱)
تهران، میدان ونک، گاندی شمالی، کوچه صانعی ، ساختمان نشاط، طبقه ۳ ، واحد ۸

گوش و بیماری های آن


آناتومی گوش

گوش سه قسمت دارد: گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی
گوش میانی جزء دستگاه تنفسی محسوب می شود. فضای بین پرده گوش و آن قسمت حلزونی گوش میانی است.این بخش توسط لوله باریکی که شیپور استاش نام دارد به حلق وصل است. بنابراین گوش میانی توسط شیپور استاش به حلق متصل می شود. به همین علت گوش میانی را جزء دستگاه تنفسی در نظر می گیریم. اگر در فردی بنا به علتی، مثلا در اثر سرماخوردگی، شیپور استاش بسته شود، ترشحات گوش میانی به خوبی تخلیه نمی شود. میکروب هایی که داخل گوش هستند یا میکروبهایی که از حلق وارد گوش می شوند، تخلیه نمی شوند و در این محیط رشد می کنند و عفونت ایجاد می شود. عفونت گوش میانی علائم خاص خودش را دارد.

پرده گوش:

پرده گوش در حالت نرمال شبیه یک لایه پلاستیک یا پوست پیاز شفاف است. وقتی گوش عفونت می کند پرده گوش قرمز می شود و عفونت پشت گوش دیده می شود. پرده گوش همانند صفحه تلویزیون است که می توان تمام اتفاقاتی که داخل گوش میانی می افتد را از داخل آن دید. پرده گوش در مرحاه اول فقط قرمز می شود. در مراحل بعدی پرده گوش در اثر عفونت، ملتهب و متورم می شود. اگر عفونت شدید باشد و درمان نشود پرده گوش سوراخ یا پاره می شود تا عفونت از داخل آن خارج گردد. مثلا کودکی دچار گوش درد خیلی شدید است. تا ساعت 2 صبخ به شدت گریه می کرده . گوش کودک درد می کرده و تب داشته، ناگهان خوب شده است. ان یعنی پرده گوش پاره شده، عفونت خارج شده و کودک راحت شده است. این خطری ندارد. بعد از مدتی پرده دوباره خودش را ترمیم می کند. به ندرت ممکن است که پیش بیاید که پرده گوش ترمیم نشود و سوراخ پرده باقی بماند.

ترشحات گوش

گوش به صورت نرمال دارای ترشحاتی است. در گوش هر فردی به صورت نرمال، ترشحاتی برای حفاظت از گوش در برابر گرد و غبار، حشرات و ... وجود دارد. اینکه ترشحات از گوش خارج شود دلالتی بر عفونت ندارد. در این گونه مواقع، گوش معاینه می شود و اگر پرده گوش سالم باشد مشکلی ندارد.
ترشحاتی که از گوش خارج می شود اگر بد بو باشد، یا خیلی زیادتر از حد عادی باشد شک برانگیز است. ترشحاتی که به صورت خشک شده از گوش خارج می شود جای نگرانی ندارد.